Uživatel nepřihlášen
PC's Blog aneb Made in ČSSR
RSS kanál blogu
Píše: PC CZ - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

American Truck Simulator

Sobota 12.3.2016 10:43 - Autor: PC CZ
To se mi líbí

Tohle je Amerika, chlape !

Jsou kamiony - a jsou trucky. A ať si kdo chce co chce říká, tak americké trucky mají proti těm evropským charisma. Klasičtí nosáči jako Peterbilt 359 nebo Kenworth W900 s přemírou chromu, obřími výfuky, typickými soudkovými filtry, masivními sleepery a sem tam dekorované parádním airbrushem prostě strčí nudné evropské krabice do kapsy. A ty nové, aerodynamické taky. Promiň Actrosi....

Od dob co jsem četl milovníky US trucků uctívanou knížku Startrucks mám prostě pro tyhle krasavce, které spolu s Harleji a muscle cary beru za jedny z amerických symbolů slabost. A tak není divu že jsem se těšil i na America Truck simulátor od SCS Software. Jenže - každá mince má dvě strany...

Spojené Státy mají proti Evropě jednu výhodu. (Tedy kromě toho že tam máte právo mít a nosit zbraň z ústavy). Jsou rozmanité. Když je projede od pobřeží k pobřeží, tak uvidíte jak se krajina mění z tropů na subtropy a nakonec vše na Aljaššce vystřídá krásná sněhová přikrývka. Tohle vše nás v průběhu času v America Truck Simulátoru prý čeká... Zatím máme pro hraní si s virtuálními náklaďáky jen virtuální Kalifornii a Nevadu (což je docela velkorysá nabídka a zas tak moc to neva.) Ono zpracovat celé USA dá přece jen zabrat. A rozhodně je zajímavější projíždět krajinou divokého západu, přes velkoměsta, pouště i polostepi než brázdit nudnou Evropu, po betonových dálnicích typu D-1. Amerika je Amerika a i "blbá okrska" je zde široká asi jako dálniční pruh na starém kontinentně. Nemluvě o tom že je často rovná a táhne se od obzoru k obzoru, takže používat tempomat je de facto nutnost.  A pak tu máte v úvodu zmíněné americké tahače. Chrchlání takového motoru Cummins nebo jiné americké klasiky, kdy před sebou vidíte dlooouhou příď a přitom sedíte relativně nízko a za sebou máte obrovský komín, všude polstrování a analogové budíky - to je něco úžasného a srdíčko každého amerikanofila se musí tetelit blahem. O to víc zarazí jedna věc. SCS licencovaly sice modely značek Peterbilt a Kenworth - jenže - kdo ví proč - ne celé portofolio ale jen slovy tři modely... Z toho u "Peta" jen moderní aerodynamické trucky a u "Kena" máte legendární W900 plus nějakou tu modernu - a to je vše. Co to má zatr sakr být ? Kde jsou Pety řady 359 a 377/379, či dokonce starší modely, kde je Kenworth Cabover (což sice není nosáč ale pro nás chlapy, kteří jsme vyrůstali v osmdesátkách je synonymem pro US truck protože Matchbox... ) ? Co to má být ? Vtip ?! O ostatních značkách ani nemluvě - nechápu že před vydáním tak zásadního titulu nejsou vyjednané licence, a pokud nejsou vyjednané licence, tak proč ve hře nejsou modely ostatních značek pod zkomolenými názvy s tím že jakmile se licenční jednání ukončí tak se vše uvede do správné podoby... Takže zapomeňte na to že by tu byly značky jako Mack, Western Star, International nebo americké Volvo... (Přičemž Volva jsou v ETS 2 - takže - kde je problém ?!)

Co se mi také hrubě nelíbí je grafika - ať se na mě u SCS nezlobí ale hra vypadá zkrátka a dobře zastarale. Ze všeho nejvíc mi připomíná GTA IV/V, působí komiksově a ne moc realisticky. Jestliže to jednou má  v názvu simulátor tak by grafika měla být fotorealistická, jak je zvykem u automobilových her typu Asseto Corsa, Project Cars, Forza nebo Gran Tourismo. To bohužel není, engine je stejný jako u ETS 2 a jeho stáří je přece už jen znát. Ke všemu zde nefunguje vyhlazování hran, takže vše je nepěkně zubaté. Trochu tomu lze pomoci vynucením přes ovladače - ale stejně... Prostě není to ono a chtělo by to upgrade enginu. Na druhou stranu aspoň se to hýbe na leččems - ETS 2 mi na "plné koule" běhala i na prastaré GTX 275, takže HW náročnost neexistuje. Jen - to prostě nevypadá tak jako ostatní automobilové hry, avšak je to jediný slušný simulátor zaměřený na kamiony, takže buď berte nebo nechte být.

Co mne však dále irituje je demence umělé inteligence. Sice provoz je relativně plynulý, ale častěji než je záhodno to nějaký civilista napálí a bum - pokuta za srážku s vozidlem - které ani nevidíte. Stále tu také platí že se nemá jezdit na červenou, jezdit mimo vyhrazený pruh atd. To je to co mne na ATS přitahuje a líbilo se mi to i na ETS 2. Když si k tomu připočtete možnost že vše se dá ovládat jako ve skutečném kamionu je to jednoznačné plus.

Oproti ETS 2 přibyla viditelná policie (ale funguje jinak než jsem doufal - prostě za vámi začne houkat policejní Impala) - nejsou tu silniční kontroly - což zamrzí. Nově je tu povinnost převážit čas od času kamion na silniční rampě (ale nějak nechápu proč, protože nikdy nebyl přetížený), mezi vozidly se objevují i sanitky, ovšem stále chybí motorky a když tak o tom uvažuju, tak moc často nepotkávám ani autobusy, také ulice ve městech jsou stále pusté... Také zde pořád není zvěř (to má prostě nejlépe vyřešeno GTA five) kromě ptactva ve vzduchu.

Co je však jednoznačným plusem je ona rozmanitost krajiny, ve svém důsledku nakonec není hra tak neuvěřitelně monotónní jako ETS, protože váš mozek je stále zaplněn vjemy. Chvíli jedete velkoměstem, chvíli osadou kde kojoti dávaj dobrou noc, chvíli podél oceánu. Z rádia hraje US country nebo rock (naladitelná jsou však jen rádia americká, nevím proč zde nezůstala možnost streamovat si rádia z ETS 2 - to sice lze napravit manuálně někde v souborech-ale stejně.)

Jinak to co fungovalo v ETS 2 vesměs funguje i tady, nejdřív jezdíte jako námezdní trucker pro ostatní, pak pro ostatní ale za sebe, můžete si kupovat vlastní trucky a budovat firmu - to se prostě nezměnilo. Jenže - málo platné  - i když mne vždy práce coby námezdního truckera bavila, díky tomu že zde je tak málo trucků se to po čase stane nudou. V ETS 2 je rozdíl jestli jedete slabým budgetovým Renaultem, nebo nabušeným Actrosem či se necháte hýčkat severskou pohostiností Volva či Scanie... Tady jsou tři typy, další budou "někdy" - a to vsjo.

Tohle - spolu s letitým enginem, je podle mne největší vada American Truck Simulátoru. Je to spíše datadisk než nová hra, že tam chybí státy - vem čert - ale to že tu chybí to co dělá automobilový simulátor simulátorem - auta - je rána pod pás. Ano, je to zábavné, ano hned tak u toho neusnete - ale je to taková betaverze... Na druhou stranu, za vcelku nízkou cenu -ale stejně.

American truck simulátor vás posadí do kabin charismatických amerických tahačů - bohužel - v současnoti jen tří typů, přičemž ze skutečně legendárních strojů je přítomen jen Kenworth W900. (11.3.2016). Připočteme li k tomu i přece jen už poněkud vousatý engine, absenci AA a tím horší vizuál máme sice před sebou hru s relativně vysokým potenciálem, který však zcela nenaplňuje. Což je škoda, protože USA mají své kouzlo a jízda Kalifornii a Nevadou je rozhodně zábavnější nežli nudnou a monotónní Evropou. Nicméně platí že lepší simulátor amerických tahačů na trhu není-takže pro milovníky long haulerů je to prostě povinnost a srdcová záležitost.

70 ze 100%

Hodnocení hry
Skóre hry 1 1/10
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 5 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku American Truck Simulator
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
free-art    Je to zvláštně rozházené. Začneš o umělé inteligenci a v další větě píšeš o červené na semaforu. Začneš u krajiny a po dvou větách skončíš u rádia. Za mě "dobrý".free-artfree-art2196    16.3.2016 11:19 free-art

Je to zvláštně rozházené. Začneš o umělé inteligenci a v další větě píšeš o červené na semaforu. Začneš u krajiny a po dvou větách skončíš u rádia. Za mě "dobrý".

Virus    Není to špatné. Trochu si pohrát s rozvrhem psaní, zbavit to vícero chyb, sem tam juknout po čárce, propleskat to obrázky, ať je to živější a může to být i za slušné 4 hvězdy.Virusvirus7406    13.3.2016 23:51 Virus

Není to špatné. Trochu si pohrát s rozvrhem psaní, zbavit to vícero chyb, sem tam juknout po čárce, propleskat to obrázky, ať je to živější a může to být i za slušné 4 hvězdy.