Uživatel nepřihlášen
PC's Blog aneb Made in ČSSR
RSS kanál blogu
Píše: PC CZ - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Závist je naprosto děsivá vlastnost - anebo - fuj fuj sexismus !

Úterý 10.5.2016 23:04 - Autor: PC CZ
To se mi líbí

Chceme hezčí holky, starší champagne, lepší Jeepy - ale protože to nemáme, tak závidíme a pomlouváme !

Týden zpátky se stala hodně divná věc. Vývojáři the Chinese Room, kteří prosluli výrobou divných "uměleckých" her jako Dear Ester, Everybody´s gone to Rapture mj. držitelé prestižní ceny BAFTA se dost nepěkně obuli do - světe div se CD PROJECT RED - autorů - čeho jiného než zbožňovaného videherního Zaklínače. Polské studio totiž ve svých hrách znázorňuje ženy tak že jsou sexy - a to je podle the Chinese room špatně, protože to je sexismus. Prásk ! Stačilo málo a na Chinese room se sesypala pořádná sprška kritiky.

Přesněji řečeno - CDPR jak známo chystá novou hru Cyberpunk 2077 a jako upoutávku použil fotografii pohledné brunetky v korzetu a podvazcích pořízenou pravděpodobně při snímání motion capture (pohybů) do této hry. Číňani si neodpustili kousavou poznámku na twitteru: But just as sexist if that anything to go by. (Volně přeloženo jako Co jiného než sexistický obrázek...)

To co následovalo se dalo čekat. Lidé reagovali velmi negativně. Obvinili the Chinese room ze závisti, netolerantnosti a zapšklosti, mnozí psali že si už od nich žádnou hru nekoupí, někteří by dokonce nejradši jejich hry vrátili.... Ano, britské vývojářské studio se zachovalo neuvěřitelně sluníčkářsky, politicky korektně až - no radši nic.

Proč si lhát do kapsy - co jiného může za tímhle výkřikem být jiného než naprostá čirá závist ? Zaklínač má obrovskou fanouškovskou základnu, poslední díl je mega rozlehlý a prodává se na všech platformách více než skvěle. Minulé díly také vygenerovali slušný zisk, takže z malého polského studia, které šlo se svou kůži na trh před skoro deseti lety, s na západě neznámou (a ne zrovna politicky korektní ságou) se stal jeden z významných hráčů na herním trhu. Nějaké ty ceny mají také a hlavně - lidé jejich hry milují, adorují, někteří i nenávidí - ale nikoho nenechávají lhostejným. Závěr trilogie o Zaklínači je nejnabušenější hra posledního roku a to ještě nejsme na konci.

Hry the Chinese room jsou z úplně jiného spektra. Zatímco Zaklínač je velkofilm, tak Dear Ester je kino art. Kino art= nikdo to nechápe, nikoho to ani moc nebaví, ale u hipsterů a "taky intelektuálů" to je hit - který si zahrajou jednou a nikdy více, protože poznají pointu (Schválně kolikrát jste se dívali třeba na Šestý smysl, nebo Ti Druzí - jednou ! já to říkal ! ) Hry od the Chinese room trvají celé asi jako jeden quest v Zaklínačim v podstatě se tam nic moc neděje -a podruhé je hrát nechcete. Jsou záživné asi jako filmy od Bergmana a nemyslím toho Bergmana na kterého koukal legendární František "Ozzák v Pití piva Kozák" Pacovský v seriálu Comeback... Ale porotci zaslzí, novináři pokývají hlavou, prohlásí že hry jsou umění a plesknou tomu nějakou tu cenu. Navíc není Rapture jako Rapture a tohle není Bioshock...

Kdyžto CD Projekt Red na to jde systémem Veni-Vidi-Vici. Jejich hry jsou teď už Hollywood a nechybí jim ani krásně rozmodelované, rozpohybované digitální hrdinky - které mají šarm a jsou sexy - ale tak přirozeně, ne "kalifornsky" (rozuměj - nemají silikony a duck face). Navíc v Zaklínači jsou (přesně dle předlohy) hlavní hrdinky super potvory, super megery (Přiznejme si to - ideální hodná holka není ani jedna a otázka je kolik čtenářů by doma chtělo Triss, Yen nebo Ciri v živé podobě coby zákonitou manželku.) ale takový je svět, takové jsou ženy, takoví jsou lidé, Sapkowského hrdinové a hrdinky jsou díky tomu lidští, (byť lidmi ne vždy nutně jsou) a přijatelnější nežli super hrdinové bez bázně, hany a jen s kladnými vlastnostmi. A ano, samozřejmě že jsou svůdné a sexy - ale jak zpívá Marta Kubíšová "Krása není hříchem,hříchem bývá přísný půst"

Amen pravím, amen stůjte - jste li svatí - kamenujte ! A the Chinese Room svatí nejsou. Závidí úspěšnějšímu, schopnějšímu, většímu a proslulejšímu studiu a činí tak tím nejhorším způsobem. Pokud jsou v předlozem deskové hře Cyberpunk 2077 atraktivní ženy - není žádný důvod proč by neměly být i v samotné videohře. Nikdo nebrání the Chinese Room aby si do svých her zakomponovali oživlé pin upky stejně jako CD Projekt - ale pardon, to by byl sexismus a to je přece fuj. Ne, fuj a nepěkný je přístup the Chinese Room  - a myslím že se to může v krátkodobém i dlouhodobém hledisku odrazit na prodejích jejich her. Připomíná mi to snahu nepěkné zakomplexované slečny zakázat svůdné bikiny,  protože ona se do nich nevejde a tak se užírá v koutě ze žalu oříškovou čokoládou....

CD Projekt Red koncem května 2016 vrhne na trh poslední dobrodružství našeho vědmáka  -a ano - budou tam ženské -a jaké ! Protože bez žen by to nebyl ten pravý Zaklínač. Polští mágové ode mě mé peníze uvidí - ale the Chinese Room s tím počítat nemůže ! Závidět se nemá - a pomlouvat už vůbec ne !

HOWK !

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 6 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Závist je naprosto děsivá vlastnost - anebo - fuj fuj sexismus !
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala: