Uživatel nepřihlášen
PC's Blog aneb Made in ČSSR
RSS kanál blogu
Píše: PC CZ - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Vivat Mechanika - aneb koupil jsem si mechanickou klávesnici

Pátek 16.12.2016 19:30 - Autor: PC CZ
To se mi líbí

Pokud jste notoričtí psavci a máte před sebou dloooouhé texty není nic lepšího než si pořídit pořádnou klávesnici. V  poslední době jsou IN  mechaniky - ale dokud je nevyzkoušíte nepochopíte proč.

Tak jsem si udělal radost a ve slevě si koupil svou vytouženou mechanickou klávesnici - a rovnou Cherry Board MX 6.0. Dříve za pět a půl, teď za tři a půl - a světe div se - dokonce je v CZ verzi - takže s velkým Enterem, shiftem a backspacem. Klávesnice má spínače cherry red a údajně nějakou real key technologii - nevím jestli to jsou marketingové kecy, nebo ne, ale je to nádhera. Kovová kostra, pekelné červené podsvícení, navíc je to od samotného výrobce spínačů Cherry. Trošku mě zklamalo že není Made in Czech Republic (mají továrnu v ČR) a to že se mi ji povedlo mírně poškrábat (je to vidět jen pod určitým úhlem a jen když máte pryč tu područku). Ale vem to čert - hlavní je jak se na tom píše - a mohu vám říci že zatraceně skvěle ! Sice děláte docela slušný rambajz, byť lineární RED spínače patří mezi ty tišší  - ale - všechno je tak nějak rychlejší, bodejž by ne, když klávesy reagují prakticky hned ani ne v polovině dráhy ! Je vidět že tohle byl donedávna vlajkový model výrobce, v Asii se už má prodávat i Cherry MX Board 8.0 což není nic jiného než apple keyboard inspirovaná mechanika a futuristicky působící Cherry Board MX 9.0. Oproti nim je Cherry Board MX 6.0 nádherně obyčejný - a v tom je jeho kouzlo ! Ona je vlastně obyčejná vzhledově i proti všem těm rádoby herním teen-cool-like nesmyslům - prostě proč dělat věci složitě, když to jde jednoduše a nevím proč by měla klávesnice vypadat jako ovládací pult od UFO (nicméně když si dáte jas na nejvyšší možnou míru rožžhne se doslova do ruda - ale díky regulaci po stupních může jen nepatrně zářit.)A za tři a půl tisíce (uvidíme je li to cena dočasná, nebo trvalá) je to už docela přijatelné a kus HW je to jednoznačně nádherný -  o tom žádná ! Komfort psaní je opravdu neskutečný a já jsem více než nadšený ! Zajímavé je to i u hraní, ale nejen hrami živ je člověk. I když jsou mechaniky někdy pěkně mastné, tak věřte že to stojí za to, aspoň u mnou zakoupeného kousku, nelituju ani jediné koruny co jsem za ni dal, protože moje ruce mne budou mít rády.

S mechanickými klávesnicemi je ale v ČR trochu problém. Levnější značky, kdy se dala mechanika koupit i pod dva tisíce prakticky zmizely z českého trhu (třeba Tesoro Durandal) a výrobci (včetně levnějších modelů Cherry) jaksi ve valné většině kašlou na područku -a  piště na vysoké klávesnici bez područky - to opravdu není dobrý nápad. Bohužel, tahle móda platí u valné většiny mechanik na trhu, absolutně nechápu proč ! Výrobci tam nacpou RGB podsvícení, často i HUBy, nebo dok na mobil atd ale područku ne. Šak si ji můžeš dokoupit, jestli chceš.... Díky tomu se přiznám že jsem si vybíral klávesnici dost dlouho, protože područku chci, všechny moje předchozí (Microsoft Ergonomic Natural Keyboard 4000 i Logitech Illuminated ji měly).Klávesnici bez područky bych osobně nechtěl.V USA se prodávají i značky které u nás nesežente (třeba Ducky) takže tamní uživatele mají širší výběr. Osobně se domnívám že pokud chcete klávesnici s područkou a zaručenou kvalitou tak je nutno počítat s těmi tři a půl tisíci jako minimem. Co jsem se díval, tak mnohé firmy laborují se spínači, buď si dělají vlastní  nebo Cherry MX nahrazují činskými Khalit - zkrátka -  někde se šetřit musí. Přiznám se že osobně jsem uvažoval jen o Cherry Board MX 6.0 (která nakonec vyhrála) nebo o Corsairu - proč ? Inu - protože Cherry spínače a protože područka.... Dražší Corsairy jsou podobně jako má kláveska s kovovou kostrou, takže když už tak už... Osobně si myslím že klávesnice - spolu s myší - jsou nejdůležitější periferie a proto je třeba dbát na to aby si člověk vybral dobře, v opačném případě může skončit s bolavýma rukama a to za to nestojí. Ergonomie by měla být při výběru těchto periferii na prvním místě !

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 5 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Vivat Mechanika - aneb koupil jsem si mechanickou klávesnici
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala: