Uživatel nepřihlášen
PC's Blog aneb Made in ČSSR
RSS kanál blogu
Píše: PC CZ - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Chci herní PC za 10 000Kč - český herní fenomén

Pátek 3.2.2017 21:10 - Autor: PC CZ
To se mi líbí

Mám deset tisíc a chci si koupit nový herní PCčko - jo a aby na tom běhalo GTA fiVe

Česká republika je specifická tím že lidé tady prostě milují herní PC. Jenže - herní PC chce peníze přátelé ! Hodně peněz !

Přiznejme si to - s herním PC je to stejně jako se sportovním autem. Chce to peníze - hodně peněz. Je to stejné jako s novým sportovním autem. Pokud chcete nový sporťák, musíte sáhnout po Mazdě MX5 anebo Toyotě GT86 - nebo Fordu Mustang. (pokud se nespokojíte s vytuněným hot hatchem jako je třeba VW Golf GT) Tyhle auta jsou hračky pro velké kluky a nejsou levné, byť v rámci segmentu levné jsou.

A s herním PC je to to samé. Máte li v kapse deset tisíc - nepostavíte nové herní PC. Ono se stačí podívat na ceny komponent. Do herního PC patří nejméně Intel i5 6600/7600 (bez "k" značícího taktovací verze. Tyhle procesory se pohybují kolem sedmi tisíc. Dále grafiky - nenechte se mýlit Nvidia GTX 1050Ti, GTX1050 anebo AMD RX460 NEJSOU herní grafiky. Herní grafika je v současnosti až AMD RX470 8GB a Nvidia GTX 1060 6GB. Osobně si myslím že kompromisem v poměru cena výkon je AMD RX480 8GB. Nvidii (ač ji mám rád) bych nedoporučoval kvůli nedostačujícím šesti gigabytům VRAM na palubě, o 3GB verzi nemá cenu uvažovat, stejně tak o jakékoliv grafice se 4GB VRAM. Bohužel ceny RAM vylezly pěkně nahoru a za šestnáct giga nyní dáte skoro tři tísíce, přitom před vánoci byly pod dva...Dále do sestavy potřebujete slušný zdroj. Uvažovat směrem že koupím levný vergl a nadimenzuju všechno - je nesmysl. Takový Corsair RM550x vás vyjde na cca 2800Kč. HDD (aspoň dvou terabytové) na dva tisíce nejméně, SSD může a nemusí být, slušné se v současnosti když ceny vylezly pohybuje kolem 2400, ale i více. Všechno to potřebujete dát do nějaké case, když nemáte prachy tak Silentium Regnum vyjde na 900, prosklená case s "echt" sklem na dva tisíce. A propo - máte wokna ?  Přenosná W10 Home na USB stojí kolem tři tísíc.

Suma sumárum - jak vidíte tak za deset dvanáct tisíc nemá cenu cokoliv kupovat, respektive - za ty peníze herní PC NEPOSTAVÍTE.

Stejně tak je hloupost (ověřeno) cpát peníze do zastaralé platformy jako je třeba Core2Duo Quad.  Ano, i do deset let starého křápu jsou lidé (nebyl jsem výjimka) cpát peníze. (Viz můj čláńek upgradujem vergl). V současnosti nemá cenu kupovat ani procesory AMD řady FX. Nový RyZen se blíží, takže kdo chce AMD nechť si počká na něj. Spekulovat jestli když dám k Core2Quad tak mi půjde GTA fiVe je logické, ale odpověď je - ano půjde - ale hodně mizerně. GTA fiVe je vůbec zajímavý fenomén na který se podívám ve zvláštním článku.


Co se starých platforem týče - pokud máte Intel Sandy Bridge aka i5 2600k (OC) tak ještě upgradovat GPU můžete a hodně věci by vám mělo běhat. Pokud cokoliv staršího - pryč pryč pryč  efekt je stejný jako upgradovat sestavu se "486".

Takže suma sumárum - bez pětadvaceti tisíc korun (a více) nemáte šanci herní PCčko postavit. Míním tím samozřejmě desktop, herní notebook za tyhle peníze moc herní nebude (s kartou na úrovni low-endu), tam jsou ceny trochu výše a nemáte li padesát tisíc na pařmenský notes zapomeňte.

Ale vy chcete hrát - tak co máte dělat ? Zbývají vám konzole. Xbone stojí kolem devítky, PS-4 Slim se vejde pod sedmičku. PS-4 pro s GPU na úrovni RX470 je za ani ne jednáct tisíc, takže za relativně dobrou cenu. Jasně, hodně lidí chce PC kvůli tomu, že si hry stále (což je nepochopitelné, vzhledem k prakticky neustálým akcím v digitální distribuci-(Steam, GoG, Origin, Humble Bundle)  nejraději upirátí na netu, méně asi kvůli klávesnici a myši na místo gamepadu. Jenže na konzole jdou hry kupovat na fyzických nosičích a ty se dají -legálně-zpeněžit - což u PC her dávno nejde. Koupíte si jednu hru, dohrajete, donesete do výkupu a hup - máte k dispozici slevu a další novinku. Jednoduché, elegantní, legální. Plus bezproblémový provoz  žádné proč sem do toho vrazil x-tisíc a ono to nejde ? Na konzolích  hry jdou vždycky a jdou hratelně. A v pohodě se pod těch deset tisíc korun vlezete.

Jasně, chápu za tyhle peníze chce počítač většinou omladina, protože konzole - hračka - přes ně neprojde, ale PC nebo notebook potřebuje NUTNĚ do školy. Jenže je to lhaní si do kapsy - ze slabých nebo totálně zastaralých komponent nelze postavit herní PC. Ploužení se někde u dvaceti FPS fakt není hraní. A to ještě v minimálních detailech.

Pokud nemáte na počítač aspoň těch 20 000 - 25 000Kč kašlete na to a jděte do konzole. Pokud máte  jen 10 000 - jděte do ní taky, jinak spláčete nad výdělkem a vyhodíte peníze do kanálu. Bez legrace.


Tisk
Hodnocení:
( 3.5 / 10 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Chci herní PC za 10 000Kč - český herní fenomén
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
shaak    Tak, tady máš PC schopné hrát bez problémů nové hry. G4560, GTX 1050, 8GB RAM, 1TB disk a 120GB SSD. To všechno pod 15 tisíc. Licenci Windows 10 za 3k si doufám nikdo kupovat nebude, když je může úplně v pohodě používat neaktivované s tím, že si nemůže změnit tapetu. A jestli to někoho trápí moc, tak si za 30€ na kinguinu koupí OEM klíč.

Z té ceny se dá ještě pár korun srazit, když vynecháme SSD nebo zvolíme levnější disk.

odkaz ]
shaakshaak13196
    11.2.2017 21:07
shaak

Tak, tady máš PC schopné hrát bez problémů nové hry. G4560, GTX 1050, 8GB RAM, 1TB disk a 120GB SSD. To všechno pod 15 tisíc. Licenci Windows 10 za 3k si doufám nikdo kupovat nebude, když je může úplně v pohodě používat neaktivované s tím, že si nemůže změnit tapetu. A jestli to někoho trápí moc, tak si za 30€ na kinguinu koupí OEM klíč.

Z té ceny se dá ještě pár korun srazit, když vynecháme SSD nebo zvolíme levnější disk.

odkaz ]

shaak    shaakshaak13196    11.2.2017 21:07 shaak

Komentář byl autorem naposledy upraven 11.2.2017 21:07

Původní verze před úpravami:Tak, tady máš PC schopné hrát bez problémů nové hry. G4560, GTX 1050, 8GB RAM, 1TB disk a 120GB SSD. To všechno pod 15 tisíc. Licenci Windows 10 za 3k si doufám nikdo kupovat nebude, když je může úplně v pohodě používat neaktivované s tím, že si nemůže změnit tapetu. A jestli to někoho trápí moc, tak si za 30€ na kinguinu koupí OEM klíč.

Z té ceny se dá ještě pár korun srazit, když vynecháme SSD nebo zvolíme levnější disk.

odkaz ]

shaak    Tak, tady máš PC schopné hrát bez problémů nové hry. G4560, GTX 1050, 8GB RAM, 1TB disk a 120GB SSD. To všechno s cenou lehce přes 14 tisíc. Licenci Windows 10 za 3k si doufám nikdo kupovat nebude, když je může úplně v pohodě používat neaktivované s tím, že si nemůže změnit tapetu. A jestli to někoho trápí moc, tak si za 30€ na kinguinu koupí OEM klíč.

Z té ceny se dá ještě pár korun srazit, když vynecháme SSD nebo zvolíme levnější disk.

odkaz ]
shaakshaak13196
    11.2.2017 20:23
shaak

Tak, tady máš PC schopné hrát bez problémů nové hry. G4560, GTX 1050, 8GB RAM, 1TB disk a 120GB SSD. To všechno s cenou lehce přes 14 tisíc. Licenci Windows 10 za 3k si doufám nikdo kupovat nebude, když je může úplně v pohodě používat neaktivované s tím, že si nemůže změnit tapetu. A jestli to někoho trápí moc, tak si za 30€ na kinguinu koupí OEM klíč.

Z té ceny se dá ještě pár korun srazit, když vynecháme SSD nebo zvolíme levnější disk.

odkaz ]

AsuraCzech    PC CZ opět nezklamal a ne, není to lichotka. :DAsuraCzechasuraczech13644    9.2.2017 23:01 AsuraCzech

PC CZ opět nezklamal a ne, není to lichotka. :D

Wreis   4x   Brečím. Ne nad tím, co je to za článek, ale jakým způsobem je ten článek podán, protože to je fakt prasárna. Co mě jako první praštilo do očí je GTA fiVe. Co to je? GTA V zní asi moc obyčejně a takhle je to víc cool? A pak to jede: mezery před vykřičníkama, chybějící závorky, chybějící dvojité závorky, chybějící tečky, přebývající tečky, chybějící čárky, nepochopitelně vložené větné úseky; jednou je to GTX1050, podruhé GTX 1050, jednou giga, podruhé gigabyte, rádoby drsný vergl, ještě drsnější prachy, nejdrsnější GTA fiVe.

Pokud to vezmu postupně, tak v prvních třech větách mám dvakrát napraseno "stejné jako se sportovním autem", což je tak dlouhá opakující se část, že to bije do očí. A to tam máme ještě přirovnávání nákupu auta s nákupem počítače, což nejen že není podobné, ale tohle je herní web a ne nějaké auto moto. Proč do herního PC patří nejméně i5 6600? Proč ne třeba i7 4960X? Proč GTX 1050 není herní grafika? Pokud zadám do Googlu "GTX 1050 recenze", jako první vyjede test GTX 1050Ti na PCTuningu, kde tahle grafika zvládá GTA "fiVe" na max při Full HD kolem 60 FPS - což je hra uváděná jako cíl herních PC tohohle článku. Proč je zapotřebí 6 GB VRAM? Ona zmíněná 1050Ti má jenom 4 GB. Na co 2 TB disk? Proč třeba v "novém" herním PC může a nemusí být SSD? Co to je slušný SSD? Co je špatného na skříni se sklem? Sandy Bridge není platforma, ale architektura. Pokud odhlédnu od Xbone, tak PS-4 je standardně PS4, PS-4 pro je potom PS4 Pro. Fakt chce hodně lidí PC kvůli pirátění her? Je to někde podložené? Na PC nejdou hry kupovat na fyzických nosičích?

Myšlenka článku pěkná, provedení vyloženě tristní.
Wreiswreis9546
    9.2.2017 22:24
Wreis

Brečím. Ne nad tím, co je to za článek, ale jakým způsobem je ten článek podán, protože to je fakt prasárna. Co mě jako první praštilo do očí je GTA fiVe. Co to je? GTA V zní asi moc obyčejně a takhle je to víc cool? A pak to jede: mezery před vykřičníkama, chybějící závorky, chybějící dvojité závorky, chybějící tečky, přebývající tečky, chybějící čárky, nepochopitelně vložené větné úseky; jednou je to GTX1050, podruhé GTX 1050, jednou giga, podruhé gigabyte, rádoby drsný vergl, ještě drsnější prachy, nejdrsnější GTA fiVe.

Pokud to vezmu postupně, tak v prvních třech větách mám dvakrát napraseno "stejné jako se sportovním autem", což je tak dlouhá opakující se část, že to bije do očí. A to tam máme ještě přirovnávání nákupu auta s nákupem počítače, což nejen že není podobné, ale tohle je herní web a ne nějaké auto moto. Proč do herního PC patří nejméně i5 6600? Proč ne třeba i7 4960X? Proč GTX 1050 není herní grafika? Pokud zadám do Googlu "GTX 1050 recenze", jako první vyjede test GTX 1050Ti na PCTuningu, kde tahle grafika zvládá GTA "fiVe" na max při Full HD kolem 60 FPS - což je hra uváděná jako cíl herních PC tohohle článku. Proč je zapotřebí 6 GB VRAM? Ona zmíněná 1050Ti má jenom 4 GB. Na co 2 TB disk? Proč třeba v "novém" herním PC může a nemusí být SSD? Co to je slušný SSD? Co je špatného na skříni se sklem? Sandy Bridge není platforma, ale architektura. Pokud odhlédnu od Xbone, tak PS-4 je standardně PS4, PS-4 pro je potom PS4 Pro. Fakt chce hodně lidí PC kvůli pirátění her? Je to někde podložené? Na PC nejdou hry kupovat na fyzických nosičích?

Myšlenka článku pěkná, provedení vyloženě tristní.

PC CZ    Děkuji za připomínky pánové. Byly zohledněny. Nicméně - zkusil jsem tedy za použití níže zmíněných komponent (vybíráno u zeleného UFOna) postavit herní PC.

Nuže:
CPU: Pentium G4560
MB: MSi B250M Gaming
RAM: Kingston 8GB Hyper Fury X
Skříň: NZXT Manta bez okna
PSU: Seasonic 550W ET T3
SSD: Crucial BX200 250GB
Chladič: Silentium Spartan
+ Windows 10 Home USB přenosná licence
Výsledná cena: cca 19 322CZK
Takže za deset tisíc se ani na těchto komponentech nedá postavit herní PC.

Protože bez koruny 2900Kč vás budou stát Windows 10 (přenosné)
RAMky děsně zdražily - takže osmička stojí hodně nad tisíc korun
Jasně něco se dá ušetřit na skříni.
Ale kde chcete ušetřit ten zbytek ?
Já nějak zkrátka nevidím možnost jak postavit herní PC za deset tisíc. To byste museli mít case, disk či disky, zdroj a platnou PŘENOSNOU licenci Windows 10 Home. Takže ano za deset tisíc (něco málo nad šest tisíc jestli dobře počítám) koupíte GRAFIKU a CPU. Jenže vy potřebujete i ty další komponenty a W10.
PC CZpc-cz31558
    7.2.2017 22:59
PC CZ

Děkuji za připomínky pánové. Byly zohledněny. Nicméně - zkusil jsem tedy za použití níže zmíněných komponent (vybíráno u zeleného UFOna) postavit herní PC.

Nuže:
CPU: Pentium G4560
MB: MSi B250M Gaming
RAM: Kingston 8GB Hyper Fury X
Skříň: NZXT Manta bez okna
PSU: Seasonic 550W ET T3
SSD: Crucial BX200 250GB
Chladič: Silentium Spartan
+ Windows 10 Home USB přenosná licence
Výsledná cena: cca 19 322CZK
Takže za deset tisíc se ani na těchto komponentech nedá postavit herní PC.

Protože bez koruny 2900Kč vás budou stát Windows 10 (přenosné)
RAMky děsně zdražily - takže osmička stojí hodně nad tisíc korun
Jasně něco se dá ušetřit na skříni.
Ale kde chcete ušetřit ten zbytek ?
Já nějak zkrátka nevidím možnost jak postavit herní PC za deset tisíc. To byste museli mít case, disk či disky, zdroj a platnou PŘENOSNOU licenci Windows 10 Home. Takže ano za deset tisíc (něco málo nad šest tisíc jestli dobře počítám) koupíte GRAFIKU a CPU. Jenže vy potřebujete i ty další komponenty a W10.

FireWolf   1x   Tahle věta je blbost: "Ploužení se někde u dvaceti FPS za vteřinu fakt není hraní. "

1) Vteřina není jednotka času. I když ji lidé tak mylně používají. Sekunda je jednotka času.
2) FPS znamená "frame (s) per second", tzn. že následující dvě slova postrádají smysl a nemají tam co dělat (napsal jsi něco ve stylu frames per second per second) .
FireWolffirewolf28784
    6.2.2017 11:57
FireWolf

Tahle věta je blbost: "Ploužení se někde u dvaceti FPS za vteřinu fakt není hraní. "

1) Vteřina není jednotka času. I když ji lidé tak mylně používají. Sekunda je jednotka času.
2) FPS znamená "frame (s) per second", tzn. že následující dvě slova postrádají smysl a nemají tam co dělat (napsal jsi něco ve stylu frames per second per second) .

El_Scorpio   7x   No, páči sa mi ako ideš kritizovať ostatných a sám máš chabé znalosti. Že herná grafika je minimálne Radeon RX 470 s 8 GB VRAM a s procesorom treba začínať minimálne u Core i5-7600. Tak za prvé, 8 GB verzie Radeonu RX 470 sú jedny najzbytočnejších kariet, nakoľko to množstvo VRAM je tam prehnané a kým to hry budú vyžadovať, bude už RX 470 zastaraná. Rozdiel medzi základným Core i5-7400 a 7600 je pár MHz v takte, čo máloktorej hre urobí rozdiel. Nebolo by od veci si tématiku najskôr naštudovať, než takéto hlúposti napíšeš verejne.
Pentium G4560 + GTX 1050Ti je relatívne lacný základ na low-end herný PC, ktorý to vysnívané GTA V dá.
El_Scorpioel_scorpio63241
    5.2.2017 18:51
El_Scorpio

No, páči sa mi ako ideš kritizovať ostatných a sám máš chabé znalosti. Že herná grafika je minimálne Radeon RX 470 s 8 GB VRAM a s procesorom treba začínať minimálne u Core i5-7600. Tak za prvé, 8 GB verzie Radeonu RX 470 sú jedny najzbytočnejších kariet, nakoľko to množstvo VRAM je tam prehnané a kým to hry budú vyžadovať, bude už RX 470 zastaraná. Rozdiel medzi základným Core i5-7400 a 7600 je pár MHz v takte, čo máloktorej hre urobí rozdiel. Nebolo by od veci si tématiku najskôr naštudovať, než takéto hlúposti napíšeš verejne.
Pentium G4560 + GTX 1050Ti je relatívne lacný základ na low-end herný PC, ktorý to vysnívané GTA V dá.

Next-genappoint    Je rozhodně lepší nekupovat ty nejdražší komponenty, ale spíš jít do průměrných a vědět jaké relativně zbytečné, ale přesto výkon žroucí efekty ve hrách vypínat. A pokud zrovna nemáte obří monitor, tak si vystačíte i s 2x msaa namísto 8x. PC tak můžete upgradovat častějc a proto nikdy nebudete kdovíjak pozadu za daleko rozumnější cenu :)Next-genappointnext-genappoint68867    5.2.2017 06:30 Next-genappoint

Je rozhodně lepší nekupovat ty nejdražší komponenty, ale spíš jít do průměrných a vědět jaké relativně zbytečné, ale přesto výkon žroucí efekty ve hrách vypínat. A pokud zrovna nemáte obří monitor, tak si vystačíte i s 2x msaa namísto 8x. PC tak můžete upgradovat častějc a proto nikdy nebudete kdovíjak pozadu za daleko rozumnější cenu :)

Ondr4h   16x   Bez legrace bych ti zakázal psát na internetu...To jsou žvásty panebože, ty FPS za sekundu....Ondr4hondr4h17156    4.2.2017 18:02 Ondr4h

Bez legrace bych ti zakázal psát na internetu...To jsou žvásty panebože, ty FPS za sekundu....

Behavioralista    Srovnávat Mazdu MX5 s Fordem Mustang je naprosto zcestné. :-D

Domnívám se, že nic takového jako herní PC neexistuje. Jsou pouze velmi výkonné PC na kterých lze hrát HW náročnější hry.
Jinak se dá souhlasit. Za 10 tisíc se kupují tak nenáročné kanclPC max. na tabulky.
Behavioralistabehavioralista34565
    4.2.2017 12:46
Behavioralista

Srovnávat Mazdu MX5 s Fordem Mustang je naprosto zcestné. :-D

Domnívám se, že nic takového jako herní PC neexistuje. Jsou pouze velmi výkonné PC na kterých lze hrát HW náročnější hry.
Jinak se dá souhlasit. Za 10 tisíc se kupují tak nenáročné kanclPC max. na tabulky.

Lugiak    Tak ona ta nVidia s 6 GB na palubě docela dostačuje pokud člověk nehoní 4k za každou cenu. Já si na ní dávám nové hry na vysoké detaily a fps drží kolem 60 při fullHD. Samo záleží na tom jak moc je povedená optimalizace, to je spíše větší kámen úrazu než samotný výkon grafiky. Že pánové v Ubi?Lugiaklugiak34666    4.2.2017 12:03 Lugiak

Tak ona ta nVidia s 6 GB na palubě docela dostačuje pokud člověk nehoní 4k za každou cenu. Já si na ní dávám nové hry na vysoké detaily a fps drží kolem 60 při fullHD. Samo záleží na tom jak moc je povedená optimalizace, to je spíše větší kámen úrazu než samotný výkon grafiky. Že pánové v Ubi?