Uživatel nepřihlášen
PC's Blog aneb Made in ČSSR
RSS kanál blogu
Píše: PC CZ - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Pixel art mor - aneb - každé retro není pěkné.

Úterý 4.4.2017 16:10 - Autor: PC CZ
To se mi líbí

Mor pixelartu

K čemu jsou vám super grafiky a CPU když frčí těžký retro...Ano, pixel art je mor. Někomu - přesněji vývojářům - kteří podobné hry dělají - to může příjít těžce cool - ale mezi námi - je to hnus.

V poslední době frčí retro. Nic proti retru, sám ho má  rád - ale co je moc to je moc. A jedním z věcí které na herní branži nepochopím je to proč bychom se měli vrátit k pitomým kostičkám. Pravda - tahle nedobrá a ošklivá móda frčí zvláště mezi vývojáři indie her - což ale nejsem štonc pochopit. Nějaký smysl to může mít u těžkých nostalgiků, kteří paří pecky svého dětství a mládí - ale na rovinu - když jsem si nedávno koupil na gogu "Faraona" i s datadiskem Kleopatra (který jsem nikdy neměl) tak i když tu hru miluji (a Pharaoh nepatřil mezi pixelovaté hry) hned jsem se sháněl po tom jak to spustit ve Full HD protože mne to v pra rozlišení strašně štvalo. A to já, starý nostalgik ještě mám jen Full HD monitor... Co teprve hráči se 4k a více rozlišením !


Bez mučení se přiznám že jediná pixel artovitá hra kterou jsem si koupil byla Papers, Please ! čili simulátor úředníka v totalitním státečku. Tam mne pixelovitý vizuál zaujal... Hodil se k atmosféře, konečně ve hře se prakticky nic neděje - ale - tím to zhaslo. Jenže jsem zjistil že pixel art se rozmáhá, že hry na tomhle principu letí - a jsou dokonce oceněny kritikou jako pixelovitá skákačka Owlboy. A co víc - že se na téhle vlně vezou nejen - zřejmě více než hipsterští vývojáři z indie scény ale svou novou adventuru Timbleweed Park v ní představí i otec legendárního Monkey Islandu Ron Gilbert. OH MY GOD ! V době kdy se dočkáváme re-maků starých hitů jako je The Grim Fandago, Oddworld: New n´Tasty aka Abe Odysee, Carmagedonu, prvního Larryho a nejnověji Starcraftu 1 tu máme tuhle ošklivou módu, která je stejně divná jako hipsteři, nebo bosé veřejně kojící maminy v batikovaných šatech, stravující se vegansky.

Sám jsem hráč z doby "286" a pixel art jsem zažil v míře vrchovaté. Ale co se dalo akceptovat v době bez 3D akcelerátorů a byla to z nouze ctnost je dneska jen dost podivná móda někde na pomezí rádoby umění, nostalgie a pozérství. Proboha - máme tu rok 2017 - jaký má smysl dělat kostičkované vizuálně jednoduché hry ? Když už retro, tak proč se autoři nevrátí ke starým dobrým kresleným hrám, které by vypadaly jako animák a ne jako cosi co se zaseklo v roce 1987 ?  Co je krásného na něčem co vypadá jako zdivočelé LEGO (a nemyslím tím Minecraft ani Lego World ?) Dnes když cpeme 4k displeje i do telefonů ? Koho opravdu baví NOVÉ pixelovité hry ? Je to stejně bizardní jako po Škodovce aby místo Kodiaqu znova vyráběla Škodu 120 ! Přesně tak jsou na tom

dnešní pixel-artové hry - jsou ošklivé, nepěkné a možná mají nějakou myšlenku - ale proč by je měl někdo hrát ?

Tisk
Hodnocení:
( 2.9 / 12 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Pixel art mor - aneb - každé retro není pěkné.
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
antiku    double postantikuantiku10022    7.4.2017 18:11 antiku

double post

antiku    Hodilo by se přidat víc obrázků, říct jaké hry se ti vlastně nelíbí a jak by sis to třeba představoval. Mě se třeba nelíbí vůbec 3D hry z boku. Výjimka je asi pouze little big planet, ale Oddworld mi přijde prostě divný. Na druhou stranu musím říct, že grafika hry Dex mě zaujala mnohem víc, než právě pixel art hry, i přesto, že trocha pixel artu tam je. Většina pixel art her jsou právě 2D hry z boku a tam je asi nejlepší volba pixel art.
Jak koukám tak The Grim Fandago ani Carmagedon nejsou pixel art hry btw. A co se týče např. Gilberta, kterého jsi zmínil, tak se taky občas divím nad tím, že pixel art hry dělají i lidé co mají na víc. Pixel art neodsuzuji, často je mi jedno jak hra vypadá, pokud je pěkná, ale vidím to jako takovou tu záložní možnost, která se hodí pouze do určitých typů her. Co se týče adventur, tak tam bych pixel art nepřekousl, tam bych si radši zahrál hry ve stylu syberie, black mirror, broken sword nebo child of light, než nějakou pixelovku.
antikuantiku10022
    7.4.2017 18:11
antiku

Hodilo by se přidat víc obrázků, říct jaké hry se ti vlastně nelíbí a jak by sis to třeba představoval. Mě se třeba nelíbí vůbec 3D hry z boku. Výjimka je asi pouze little big planet, ale Oddworld mi přijde prostě divný. Na druhou stranu musím říct, že grafika hry Dex mě zaujala mnohem víc, než právě pixel art hry, i přesto, že trocha pixel artu tam je. Většina pixel art her jsou právě 2D hry z boku a tam je asi nejlepší volba pixel art.
Jak koukám tak The Grim Fandago ani Carmagedon nejsou pixel art hry btw. A co se týče např. Gilberta, kterého jsi zmínil, tak se taky občas divím nad tím, že pixel art hry dělají i lidé co mají na víc. Pixel art neodsuzuji, často je mi jedno jak hra vypadá, pokud je pěkná, ale vidím to jako takovou tu záložní možnost, která se hodí pouze do určitých typů her. Co se týče adventur, tak tam bych pixel art nepřekousl, tam bych si radši zahrál hry ve stylu syberie, black mirror, broken sword nebo child of light, než nějakou pixelovku.